queb bakery whatsapp iletişim
+90 (212) 458 08 80

Sultanahmette Gezilecek Turistik Yerler

Sultanahmet, İstanbul'un en popüler turistik yerlerinden biridir.

Sultanahmet; tarihin, mimarinin, kültürün ve sanatın birleştiği bir bölgedir. Turistlerin İstanbul'un eski şehrini gezmesi için önemli bir gezi, eğlence ve alışveriş bölgesini birleştiren bir turizm merkezidir.

Kısacası İstanbul'un tarihi bölgesi ve merkezidir. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun merkeziydi ve adını Osmanlı Padişahı I. Ahmed'den almıştır. İstanbul, yedi tepeli şehir olarak da bilinir ve Sultanahmet, İstanbul'un ilk tepesidir.

Sultanahmet bölgesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii, Hipodrom ve Yerebatan Sarnıcı gibi popüler turistik mekanlara sahiptir. İstanbul'u ziyaret eden milyonlarca turist için doğal bir mıknatıs.

Sultanahmet Bölgesinde Gezilecek Yerler

Sultanahmet Meydanı'nda dolaşın, İstanbul'un en popüler simge yapıları, müzeleri, camileri, kiliseleri, çeşmeleri ve tarihi mekanları eşliğinde sakin atmosferin tadını çıkarın ve bölgedeki çok sayıda restoran ve kafede rahatlayın. Sultanahmet’te bulunan efsanevi bir teras manzarası arıyorsanız Queb Lounge 360 Restaurant sizin için çok doğru bir tercih olacak.

Hipodrom, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi gibi İstanbul'un en popüler tarihi mekanlarının neredeyse tamamı buradadır ve yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Sultanahmet semtindeki en önemli aktiviteler ve tavsiyeler:

Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Camii, Ayasofya ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile çevrili, Hipodrom olarak da bilinen Sultanahmet Meydanı, popüler bir buluşma yeridir. Sultanahmet çevresindeki tüm tarihi mekanlara erişimi olan Sultanahmet semtinde etkileyici bir yürüyüş turu yapabilirsiniz. 

Sultanahmet Camii

sultanahmet camii

Sultanahmet Camii, İstanbul'un ve dünyanın en güzel camilerinden ve simge yapılarından biridir. 17. yüzyılda (1603-1617) Sultan I. Ahmed tarafından yaptırılmıştır.

Adını çok güzel mavi iç mekanında bulunan "İznik çinilerinden" alıyor. Türk ve İslam mimarisinin bir örneğidir ve İstanbul'un en popüler simge yapılarından ve camilerinden biridir.

Ayasofya Camii

ayasofya camii

325 yılında inşa edilen Ayasofya eskiden kilise ve müzeydi, şimdi yeniden cami ve dünyanın en büyük mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor ve dünyanın sekizinci harikası olarak kabul ediliyor. Ayasofya aynı zamanda İstanbul'un en çok ziyaret edilen simge yapılarından biridir.

Topkapı Sarayı Müzesi

topkapı sarayı

Dünyanın en zengin müzelerinden biri muhteşem bir doğu sarayıdır ve dünyanın en büyük mimari eserlerinden biridir. Osmanlı padişahlarının ikametgahı olduğu kadar imparatorluğun idari ve eğitim merkeziydi.

Eski imparatorluk mutfağı, dünyanın en iyi çini porselen koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Padişahların kıyafetleri de burada sergileniyor. Hazine, zümrüt, yakut ve elmas gibi değerli taşlardan oluşan çarpıcı ve kusursuz bir koleksiyona sahiptir.

Ve son olarak, padişah eşlerinin ve cariyelerinin yaşadığı sarayın özel bölümü olan ünlü Harem’de burada.

Aya İrini Müzesi

Eskiden kilise, şimdi müze olan 4. yüzyıldan kalma Aya İrini, kültürel etkinlikler ve sergiler için bir merkez olarak da hizmet veriyor ve Topkapı Sarayı Müzesi'nin ilk avlusunda yer alıyor.

Üç bölümden oluşur; naos, narteks ve atrium, ayakta kalan atrium ise Bizans döneminden günümüze ulaşan tek örnektir.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İbrahim Paşa Sarayı'nda bulunan yapı, 16. yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin en önemli yapılarından biridir. Müze, halı, el yazması, ahşap, cam ve etnografya alanlarında 40.000'den fazla benzersiz sergi sergiliyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Dünyanın en zengin arkeoloji müzelerinden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çini Müzesi olmak üzere üç ayrı müzeden oluşmaktadır.

Müze, Asur, Hitit, Mısır, Yunanistan, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetleri gibi tarihi derinden etkileyen farklı medeniyetlerden oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul'un en etkileyici ve gizemli yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı oldukça sakin ve huzurlu bir yerdir. İkonik Medusa başı da dahil olmak üzere sütunlar, antik yapılardan oluşuyor ve farklı mermer türlerinden yontulmuştur.

Arasta Çarşısı

Sultanahmet Camii'nin arkasında bulunan Arasta Çarşısı, çeşitli halı, deri, el sanatları ve hediyelik eşya dükkanları bulabileceğiniz hareketli bir turistik mekandır.

Büyük Saray Mozaik Müzesi

İstanbul Mozaik Müzesi olarak da bilinen Sultanahmet Camii kompleksi içinde Arasta Çarşısı'nda bulunan etkileyici bir mozaik müzesidir.

Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya ile Sultanahmet Camii arasında, Osmanlı Padişahı Büyük Süleyman'ın ünlü eşi Hürrem Sultan adına Mimar Sinan tarafından yaptırılan tarihi Hürrem Sultan Hamamı (1556-1557) bulunmaktadır.

Sultan III. Ahmet Çeşmesi

Topkapı Sarayı İmparatorluk Kapısı'nın önünde yer alan çok güzel bir Barok çeşme olup, tarihi 1728'dir.

Alman Çeşmesi

alman çeşmesi

"Kaiser Wilhelm II Çeşmesi" olarak da bilinen Sultanahmet Meydanı ile Sultanahmet Camii arasındaki Alman Çeşmesi, görkemli sütunları ve güzel kubbeli yapısı ile çok güzel bir çeşmedir.

Gülhane Parkı

gülhane parkı

Sultanahmet ve Eminönü arasında yer alan Gülhane Parkı (Gül Bahçesi), hem turistler hem de yerliler için İstanbul'un en iyi parklarından biridir.

Park geniş bir alanı kaplamaktadır. Boğaz'ın muhteşem manzarasına sahip çok güzel bahçeler, ağaçlar, havuzlar ve kaldırım kafeleri var. Parkta ayrıca dünyada eşi benzeri olmayan ve görülmeye değer bir İslam bilim ve teknoloji tarihi müzesi de bulunuyor.