queb bakery whatsapp iletişim
+90 (212) 458 08 80

Keyif Veren İçeceğimiz Çayın Tarihine Yakından Bakalım

Türkiye'de çayın önemi büyük. Nüfusun büyük bir kısmı bu içeceğe hayır diyemez. Yaz-kış demeden, arkadaş ve aile bireyleriyle birlikte sohbetine sohbet katan, kahvaltıların vazgeçilmezi bir içecek türüdür.

Geleneksel Türk çayı siyah çaydır ve Türk halkı tarafından çokça tüketilir. Türkler aynı zamanda kuşburnu,ıhlamur gibi bitki çaylarını da tüketirler .Fakat bunlar çok daha sağlıklı ve farklı bir çay tadı almak isteyenler için tüketilir.

Gelin Çay Tarihine Birlikte Bakalım

İnsanlık tarihinde çay, nasıl ve ne zaman içmeye başladığını tam olarak bilemiyoruz. Çayın bir içecek olarak kabul edildiğine dair ilk olarak, MÖ 10. Yüzyıldır ve Çin’den gelmektedir. Fakat 1589'dan beri Avrupalı insanlar, Venedikli bir yazar Asyalıların uzun yaşamasının en önemli sebebinin çay olduğunu öğrendikten hemen sonra çay bir içecek olarak kabul edilmiştir.

çay

Portekizli ticaret insanları 16. Yüzyılda çay ithal etti ve üst sınıf insanlar (aristokrat çevrelerde,kraliyet mahkemelerinde) tarafından oldukça popüler hale geldi.  Büyük Britanya bölgesinde çay o kadar popüler oldu ki, 17. yüzyılın sonunda alkol tüketimi oldukça azaldı. Çin'in Batılı ülkelerle 19. yüzyılda çay alış-verişi yaygınlaştı ve çay endüstrisi Avrupa ve Amerika'da ortaya çıkmaya başladı.

Türk Çayı Tarihi

Gariptir ki, çayın binlerce yıllık tarihinin olmasına rağmen, Türk çayı çok daha gençtir. Bazı kaynaklarda Türk milletinin M.Ö. 400 yıllarında çay ticareti yapıp tükettiği söz edilir, fakat kesin olarak çayın Türkiye'de ancak 1900'lerden sonra yoğun olarak tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Türkiye’de çay yetiştirmeye yönelik ilk adım 1888-1892 yılları arasında Bursa'da gerçekleşti. Ülkenin bu kısmı çevresel faktörlerden ötürü çay yetiştirmek için yeterli olmadığından başarısız oldu. TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) 1924'te Karadenizin doğu bölgesinde çay yetiştirilmesi ile ilgili bir yasa çıkardı. 

1930'lu yılların sonunda bölge içerisinde fidanlık açmak için Gürcistan üzerinden 70 ton siyah çay tohumu ithal edilmiştir. 1940 yılında çiftçileri destekleyip onların haklarını koruyan ek bir kanunla birlikte bu bölgede çay ekimi hızlandı. Bugün 767 milyon m² alanda çay yetiştirilmekte ve sudan sonra en çok tüketilen Türk içeceğidir.

Hayatımızda bu kadar köklü bir konumu olan çay, her öğünde keyifle içilir ve tabiri caizse yorgunluğumuzu alır. İstanbul Sultanahmet bölgesini gezerken yorulduğunuzda size muhteşem lezzette bir çay içeceğiniz bir cafe-restoran var. Tabi ki Queb Lounge'dan bahsediyoruz. Yorgunluğunuzu alacak ve içinizi ısıtacak çay keyfi için mutlaka bekleriz.