queb bakery whatsapp iletişim
+90 (212) 458 08 80

Sultanahmet Bölgesi Gezilecek Mekanlar

Sultanahmet semti, İstanbul'un tarihi başkentidir diyebiliriz. Sultanahmet’te gezilecek o kadar çok lokasyon var ki 1-2 günde tamamını gezmek neredeyse imkansız. Ancak İstanbul seyahatiniz süre olarak kısıtlıysa tabi ki tüm tatilinizi Sultanahmet’te geçirmenizi istemeyiz. İstanbul’un her yerinde görmek isteyeceğiniz harika noktalar var.

Sultanahmet’te gezmeniz ve keşfetmeniz gerektiğini düşündüğümüz bazı müzeler, anıtlar ve camilerden bir liste hazırladık. Tarihi Yarımada turu yapacaksanız bu içeriğimiz tam size göre!

sultanahmet

Sultanahmet Bölgesine Ulaşım

Bu bölgeye ulaşmak için en ideal yol tramvayı kullanmaktır. Yada yürümeyi tercih edebilirsiniz. İstanbul'da trafik sıkışıklığı özellikle bu bölgede ve çevre semtlerden buraya olan güzergahlarda yoğundur. İstanbullular şehrin bu bölgesine özel bir sebepleri olmadan gitme ihtimalleri düşüktür. Sultanahmet ve çevresinde çoğunlukla yabancı turistlerin olduğunu göreceksiniz.

Sultanahmet’te Gezilecek Yerler

ayasofya camii

Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı

Mısır Çarşısı'na ulaşmak için İstanbul'un en eski köprüsü olan Galata Köprüsü'nü geçerek güne başlayabilirsiniz. Burada pek çok çeşitli baharat kokusu ile burnunuz bin bir lezzetle dolacak! Baharat almak istiyorsanız, çarşının içini ve etrafındaki ara sokaklarda bulunan küçük dükkanları da gezebilirsiniz.

Ayasofya Camii (eski adıyla Ayasofya Müzesi) istikametinde yürüyüşe devam edin. Ayasofya aslında 6. yüzyıldan kalma Konstantinopolis'te bir Hıristiyan bazilikasıydı. 15. Yüzyılda Osmanlı padişahı Sultan II. Mehmed'in İstanbul’u fethetmesinin ardından cami oldu. 1934'te ise bu ibadethane müze haline getirildi. Yakın zamanda, Temmuz 2020'de Ayasofya yeniden cami olarak hizmet vermeye başladı. Ayasofya’ya giriş ücretsizdir.

Ayasofya Camii'nin hemen karşısında, Sultanahmet Camii bulunuyor. Bu efsanevi yapının iç duvarlarını süsleyen mavi mozaiklerden dolayı burası Mavi Camii olarak ünlenmiştir. 1609-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmet döneminde inşa edilmiş olup, en büyük özelliklerinden biri 6 minareli olmasıdır.

Buraya kadar gezinizi tamamladıktan sonra öğlen yemeği yemek ve biraz soluklanmak isteyebilirsiniz. Sultanahmet Camii’nin hemen alt tarafındaki caddede bulunan Queb Lounge Restaurant’ta leziz yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Daha sonra Topkapı Sarayı'na gitmenizi öneririz. Bu sarayın adı tam anlamıyla "top kapısı sarayı" anlamına gelir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Sultanların imparatorluk ikametgahıydı. 70 hektarlık bir alana yayılan Topkapı Sarayı, 5 km'lik surlarla çevrilidir. UNESCO tarafından 1985 yılında Dünya Miras Listesi'ne alınmış ve "dört yüzyıl boyunca inşa edilmiş, yapılarının mimari kalitesi kadar Osmanlı avlusunu yansıtan organizasyonuyla da benzersiz olan bir dizi eşsiz yapı" olarak tanımlamıştır.

topkapı sarayı sultanahmet

Topkapı Sarayı, Aya İrini ve Harem giriş ücreti yerli turistler için 110 TL, yabancı ziyaretçiler için 285 TL’dir. Anıtı ziyaret etmek için yarım gün bekleyin. Topkapı Sarayı 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Salı günleri ziyarete kapalıdır.

Günün sonunda bu bölgede konaklamak isterseniz Akbıyık Caddesi’nde bulunan Byzantium Hotel sizin için çok iyi bir seçenek olacaktır.

Kapalıçarşı ve İstanbul Arkeoloji Müzesi

Kapalıçarşı'ya giderek güne başlayabilirsiniz/devam edebilirsiniz. Dünyanın en büyük çarşılarından biridir, kapladığı alan 20 km2’den fazladır. Çarşıya giriş için 18 farklı kapı bulunur. Çarşı içerisinde 58 iç cadde boyunca 4000 dükkan bulunuyor.

Kapalıçarşı’da altın, pırlanta, halı, çanta, hediyelik eşya ve daha fazlasını bulacaksınız. Alışveriş yapacaksanız, pazarlık yapmaktan çekinmeyin! Tüm satıcılar biraz yabancı dil konuşur, en azından size bir şeyler satmaya yetecek kadar.

Kapalıçarşı'nın etrafındaki küçük sokaklar da oldukça ilgi çekici. Kapalıçarşı'dan daha rekabetçi fiyatlarla hemen hemen her şeyi satan dükkanlarla dolular.

İstanbul Arkeoloji Müzesi istikametinde Sarnıç-Basilica'yı (Yerebatan Sarnıcı) görebilirsiniz. Tarihi büyüleyici olan devasa bir yeraltı su sarnıcıdır. Yerebatan Sarnıcı şu anda restorasyon nedeni ile ziyarete kapalıdır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne gidebilirsiniz. Topkapı Sarayı'nın çevresinde yer alan müze aslında üç ayrı müzeden oluşuyor: Ana Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Seramik Müzesi olarak da bilinen Emaye Köşk Müzesi. Dünya tarihindeki hemen hemen her dönemi ve uygarlığı temsil eden bir milyondan fazla nesneye ev sahipliği yapmaktadır.

Yarım gününüzü müzede harcayabilirsiniz. Giriş ücreti 60 TL'dir ve 09:00-18:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Sultanahmet bölgesi tek başınıza ziyaret etme imkanı olduğu gibi bir rehber ile gezmek de büyük avantaj olabilir. Bu mahallelerdeki insanların çoğu İngilizce konuşur ve anıtlar birbirinden çok uzakta değildir ve her şeyden tabelalar ile güzelce belirtilmiştir.