queb bakery whatsapp iletişim
+90 (212) 458 08 80

Sabahları Kahve İçmek ve Faydaları

Dünyanın en popüler içeceklerinden birisi kahvedir. Tadı, kokusu ve kahveden gelen aroma çok sevilmektedir. Sabahları güne kahveyle başlamayı seviyorsanız işte sizler için sabahları kahve içmek ve faydaları.

Kahve İçmek ve Şok Etkisi Yaratan 6 Faydası

1. Enerji Seviyelerini İyileştirir

Kahvenin içerisinde bulunan kafein, sizlere sabahın sersemlik hissini atlatmada yardımcı olacak ve daha az yorgun hissetmenize yardımcı olacaktır. Araştırmalara dayanarak söylenebilir ki;

“İnsanlarda yapılan birçok kontrol denemesi kahvenin beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermektedir. Bu hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, reaksiyon süreleri ve genel bilişsel işlevi içerir. ”

2. Yağ Yakmanıza Yardımcı Olabilir

Kafein yağ yakımına yardımcı olan doğal maddelerden birisidir. Sabahları kahve içmek yağ yakarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Kafein Obez bireylerde % 10'a, zayıf insanlarda ise % 29'a kadar özellikle yağ yakımını artırabilen bir maddedir. 

3. Kahve Temel Besinlerle Doludur

Kahvenizi içmenin boş kalori kaybı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Sabah kahvenizi içerek sadece tatlı (veya acı), taze kavrulmuş bir tada sahip değil, riboflavin, pantotenik asit, manganez, potasyum, magnezyum ve niasin gibi çeşitli faydalı besinlere sahip olursunuz.

4. Ölüm Riskinizi Azaltır

Kulağa inanılması güç gelse de, araştırmalar 400.000'den fazla insanın Diyet ve Sağlık çalışmaları ile yalnızca günde bir bardak kahve içen bireylerin ölüm risklerinin % 6 azaltıldığını göstermektedir.

İki ya da üç bardak veya altı ya da daha fazla bardak içmek, çalışma süresi boyunca riski % 10 azaltmıştır.

5. Alzheimer Olma Riskinizi Azaltır

Alzheimer hastalığı, demansın önde gelen nedeni ve dünyadaki en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Alzheimer hastalığının önlenmesi için uzmanlar; sağlıklı beslen, egzersiz yap ve kahve iç önerilerinde bulunuyorlar. 

Birçok araştırma kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin % 65 daha düşük olduğunu gösteriyor.

6. Sizi Mutlu Eder

Kahve aslında depresyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir ve kendinizi biraz yorgun hissettiğinizde ruh halinizi yükseltebilir. Bunu desteklemeye yönelik iki spesifik çalışma yapılmıştır.

Günde dört veya daha fazla fincan içen kadınların depresyona girme riskinin % 20 daha düşük olduğunu tespit eden 2011'de yayınlanan Harvard çalışması birinci spesifik çalışmadır.

İkincisi; 208.424 kişiyle yapılan, günde dört veya daha fazla fincan içenlerin intihar etme ihtimalinin % 53 daha az olduğunu ortaya koyan araştırmadır.