queb bakery whatsapp iletişim
+90 (212) 458 08 80

İstanbul Boğazı ve Mistik Hikayesi

İstanbul Boğazı, Marmara Denizi'ni İstanbul'da Karadeniz ile birleştiren, Avrupa ve Asya kıtalarını ayıran 32 km uzunluğundaki kuzey-güney boğazıdır.

Bugün Boğaz'ın tadını çıkarmanın en iyi yolu, onu güzel bir yemek eşliğinde seyretmektir. Lezzetli bir menü ile güzel müzikler dinlemek ve buna bir de Boğaz manzarası eklenirse… İşte, unutulmaz bir an.

Boğaziçi Hakkında

Boğaziçi olarak adlandırılan bu bölge, daha yakın zamanlarda, belki de Çanakkale Boğazı'ndan ayırt etmek için İstanbul Boğazı, olarak adlandırılmıştır.

Boğaz'ın genişliği 500 metre ila 3 km, derinliği 50 ila 120 metre arasında değişir ve ortalama 60 metre derinliğindedir.

Boğaz, İstanbul'un tam kalbinden geçiyor. Boğaz’a kıyısı olan önemli mekanlar;

  • Kız Kulesi
  • Çırağan Sarayı
  • Dolmabahçe Sarayı
  • Ortaköy Camii
  • Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı
  • Galatasaray Adası
  • Kuleli Askerî Lisesi
  • Küçüksu Kasrı
  • Beylerbeyi Sarayı

olarak sıralanabilir.

İstanbul’da Asya ve Avrupa kıtaları, üç köprü ve bir tünel ile geçilir. En güneyde Boğaziçi Köprüsü, merkezde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Marmaray Tüneli ve Boğaz'ın Karadeniz ile birleştiği kuzey ucunda Yavuz Selim Köprüsü bulunuyor.

Boğaziçi, dünyanın en yoğun ticari nakliye kanallarından biridir ve yaklaşık 140 kargo gemisi her gün 90 dakikalık geçiş yapar. Yasaya göre, geçiş sırasında her gemide son derece deneyimli iki yerel pilot ve boğazdaki tüm deniz hareketlerini izleyen dev radar kuleleri olmasına rağmen, zaman zaman kazalar meydana gelebilir.

İstanbul Boğazı’nın Mitolojik Hikayesi

Boğaziçi'nin İngilizce adı bir Yunan efsanesinden geliyor: Zeus'un Io adında güzel bir kadınla ilişkisi vardı. Karısı Hera, onun sadakatsizliğini keşfettiğinde, Io'yu bir öküze dönüştürdü ve onu sokması için bir at sineği yarattı. Io, boğazın karşı yakasına atladı. Böylece bous =  öküz ve  poros =  geçiş yeri kelimesi doğdu. Bosphorus  = "öküz geçiş yeri" anlamına geliyor.

Karadeniz'in soğuk, derin sularında yapılan son deniz arkeolojik araştırmaları, Türkiye kıyılarındaki su altı yamaçlarında batık şehirler ortaya çıkarmıştır.

Jeolojik kanıtlar, antik çağda Boğaz'ın kuzey ucunun toprak ve kaya tarafından engellendiği teorisini desteklemektedir. Karadeniz'in çıkışı yoktu ve su seviyesi Ege Denizi, Marmara Denizi ve Boğaz'ın altındaydı.

Bununla birlikte, bir deprem Boğaz tıkanıklığını tahrip etti, Boğaz'dan Karadeniz'e bir su tufanı saldı, su seviyesini yükseltti ve kıyı topluluklarını sular altında bıraktı.

Tarihte İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı, antik çağlardan beri yüksek öneme sahip bir su yolu olmuştur. Bizans (daha sonra Konstantinopolis, daha sonra İstanbul) mükemmel bir yerleşim yeri bulmak için bir çok yere yelken açtı.

1452'de Fatih Sultan Mehmet, Rumeli Hisarı (Avrupa Kalesi) ve Anadolu Hisarı'nın (Anadolu Kalesi) güçlü kalelerinin inşasını emretti, böylece boğazı kontrol edebildi ve takviyelerin kuşatılmış Bizans başkenti Konstantinopolis'e ulaşmasını önleyebildi.

Osmanlılar için Boğaz çoğunlukla bir engeldi. Her baharda devasa ordularını Anadolu, Suriye ve İran'daki seferler için İstanbul'dan boğaza göndermek zorunda kaldılar.